Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Augustowie

SZKOŁA RODZICA (VII EDYCJA)

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Augustowie ponownie organizuje grupę wsparcia opiekuńczo-wychowawczą,                                "SZKOŁA RODZICA"(VII edycja), której głównym celem jest wspieranie rodziców w radzeniu sobie w codziennych kontaktach z dziećmi i młodzieżą, nauka umiejętności lepszego porozumiewania się, refleksja nad własną postawą wychowawczą oraz wymiana doświadczeń.  Zajęcia obejmują 15 spotkań w terminie od lutego do maja 2018 r. i odbywają się w środy wg. harmonogramu tematów zajęć. Zajęcia odbywają się rano w środy w godz. 9.30-11.30.

Zajęcia prowadzone są w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Augustowie, pokój nr.2. Udział w zajęciach jest bezpłatny. 

Warsztaty przeznaczone są dla mieszkańców Augustowa, prowadzi je psycholog.

 

 1. Założenia

Wychowanie to proces, który oprócz dobrych chęci i miłości, wymaga także ogromnej wiedzy i umiejętności. Ciągle wzrasta liczba rodziców, którzy doświadczając trudności w wychowaniu dzieci, zastanawiają się nad tym, dlaczego stosowane przez nich metody nie przynoszą zamierzonych efektów.  „SZKOŁA RODZICA” (VII EDYCJA)  to grupa wsparcia dla osób którzy mają dzieci i borykają się z różnymi problemami. "SZKOŁA RODZICA" (VII EDYCJA) oparta jest na książce "TRENING UMIEJĘTNOŚCI WYCHOWAWCZYCH" Dla rodziców i specjalistów. Autorzy: Małgorzata Całusińska, Wojciech Malinowski. Wydawnictwo: GWP Sopot 2016

 

2. Odbiorcy

Rodzice -  między innymi osoby korzystające z pomocy MOPS, ale każdy rodzic-mieszkaniec Augustowa może skorzystać z zajęć.

 

3. Opis „SZKOŁA RODZICA”

a) cel

Głównym celem jest wsparcie rodziców  w codziennych kontaktach z dziećmi i młodzieżą. Zajęcia mają na celu opanowanie umiejętności lepszego porozumiewania dorosłych z dziećmi, zastanowienie się nad własnymi metodami i postawą wychowawczą, wymianę doświadczeń. Uczy otwartej, konstruktywnej komunikacji w  rodzinie, a poprzez to budowania silnej więzi emocjonalnej między dorosłymi a dziećmi.

 b) metody i formy pracy

Grupa jest otwarta. Zajęcia mają charakter warsztatów i wymiany doświadczeń między uczestnikami. Odbywają się w małej grupie do 10 osób - 15 spotkań 2 godzinnych.  Zakładany jest aktywny udział uczestników zajęć poprzez dyskusję, „burzę  mózgów”, odgrywanie scenek (drama), ćwiczenia indywidualne, prace domowe.

 

4. Spodziewane efekty

 • podniesienie skuteczności oddziaływań wychowawczych, zmniejszenie bezradności w tym zakresie;

 • poprawa relacji między członkami rodziny;

 • podniesienie jakości kontaktów emocjonalnych rodzice - dzieci;

 • zmiana postaw rodzicielskich w kierunku wartości pożądanych wychowawczo;

 • zmniejszenie stosowania różnorodnych form przemocy wobec dziecka.

 

-------------------------------------------------------------------------

 

HARMONOGRAM TERMINÓW SPOTKAŃ SPOTKAŃ W RAMACH GRUPY WSPARCIA OPIEKUŃCZO-WYCHOWAWCZEJ "SZKOŁA RODZICA" (VII EDYCJA).                           Zajęcia od lutego do maja 2018 roku.

ŚRODY: od godz. 9.30 do godz. 11.30

MIEJSCE: MIEJSKI OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ, pokój nr 2

Zaplanowano 15 terminów grupy wsparcia opiekuńczo-wychowawczej "SZKOŁA RODZICA" (VII edycja):

 

TEMATY SPOTKAŃ OD 2 DO 15 NA PODSTAWIE KSIĄŻKI: "TRENING UMIEJĘTNOŚCI WYCHOWAWCZYCH" Dla rodziców i specjalistów. Autorzy: Małgorzata Całusińska, Wojciech Malinowski. Wydawnictwo: GWP Sopot 2016

 

 1. WPROWADZENIE OSÓB DO GRUPY WSPARCIA „SZKOŁA RODZICA”  (VII EDYCJA): CEL, KONTRAKT, INTEGRACJA 14 luty 2018 r. (środa)
 2. MIEJSCE W RODZINIE. 21 luty 2018 r. (środa)
 3. MOJE ZASOBY JAKO RODZICA 28 luty 2018 r. (środa)
 4. ZASOBY DZIECKA 7 marzec 2018 r. (środa)
 5. GRANICE 14 marzec 2018 r. (środa)
 6. WIERZCHOŁEK GÓRY LODOWEJ, CZYLI MOWA CIAŁA 21 marzec 2018 r. (środa)                                                                                                                   7.EMOCJE.28marzec2018r(środa).                                                                                                                                                                                                                                                                     8. CZY UMIEM BYĆ ZRELAKSOWANYM RODZICEM, CZYLI NAUKA RELAKSACJI 4 kwiecień 2018 r.                                                                                       9. PRZEZ CO TRACĘ GRUNT POD NOGAMI, CZYLI JAK OSWOIĆ LĘK. 11 kwiecień 2018 r.                                                                                                     10. GDZIE PROWADZĘ SWOJE DZIECKO, CZYLI ZAGROŻENIA WSPÓŁCZESNEGO ŚWIATA 18 kwiecień 2018 r.                                                                   11. ROLA ZABAWY W ŻYCIU DZIECKA I RODZINY 25 kwiecień 2018 r.                                                                                                                                   12. RUSZTOWANIE, CZYLI BUDUJEMY FUNDAMENT POD WSZECHSTRONNY ROZWÓJ DZIECKA 9 maj 2018 r.                                                                    13. KOMUNIKACJA W RODZINIE 16 maj 2018 r.                                                                                                                                                                     14. WYCHOWUJEMY NIEZALEŻNEGO CZŁOWIEKA, CZYLI BLOKOWANIE LUB WZROST 23 maj 2018 r.                                                                                15. POCZUCIE SPRAWSTWA- CZYM JEST I DO CZEGO PROWADZI. ZAKOŃCZENIE ZAJĘĆ GRUPY WSPARCIA OPIEKUŃCZO-WYCHOWAWCZEJ "SZKOŁA RODZICA" 30 maj 2018 r.

 

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                           

 

 

 

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej

w Augustowie

ul. Wojska Polskiego 1

16-300 Augustów

tel: 87 64 45 430

REGON: 790147783

e-mail: mops@urzad.augustow.pl

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Sierpień 2019
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Pogoda

Zegar