Świadczenia wychowawcze 500+
Świadczenie wychowawcze (500+) kolejny wniosek w 2021r.
Osoby, które złożyły wniosek o świadczenie wychowawcze (500+) po dniu 30 czerwca 2019r. – w 2020r. nie muszą składać kolejnego wniosku. Świadczenie wychowawcze zostało bowiem przyznane na okres, który potrwa do 31 maja 2021r.
Kolejny okres świadczeniowy rozpocznie się 1 czerwca 2021r., a zakończy się 31 maja 2022r. Wnioski będzie można wówczas składać w terminie:
-
od 1 lutego 2021r. – w formie elektronicznej
-
od 1 kwietnia 2021r. w formie papierowej i elektronicznej
W 2020r. można jednak składać wnioski o świadczenie wychowawcze (500+) w przypadku urodzenia się dziecka. W przypadku złożenia wniosku w terminie 3 miesięcy od dnia urodzenia się dziecka – prawo do świadczenia wychowawczego zostanie ustalone od miesiąca urodzenia dziecka. W przypadku przekroczenia tego terminu prawo do świadczenia wychowawczego ustala się począwszy od miesiąca, w którym wpłynął prawidłowo wypełniony wniosek wraz z wymaganymi dokumentami.
Zasada ta jest stosowana w przypadku dzieci urodzonych po dniu 30 czerwca 2019r. i ma zastosowanie także w przypadku objęcia dziecka opieką lub przysposobienia dziecka.
Świadczenie wychowawcze przysługuje:
-
matce lub ojcu dziecka (jeśli dziecko wspólnie zamieszkuje i pozostaje na utrzymaniu matki lub ojca)
-
opiekunowi faktycznemu dziecka – czyli osoba, która faktycznie sprawuje opiekę nad dzieckiem i wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka (jeśli dziecko wspólnie zamieszkuje i pozostaje na utrzymaniu opiekuna faktycznego)
-
opiekunowi prawnemu dziecka, albo
-
dyrektorowi domu pomocy społecznej
Świadczenie wychowawcze przysługuje do dnia ukończenia przez dziecko 18. roku życia w wysokości 500,00 zł miesięcznie na dziecko.
W przypadku urodzenia dziecka albo ukończenia przez dziecko 18. roku życia kwotę świadczenia wychowawczego przysługującą za niepełny miesiąc ustala się, dzieląc kwotę tego świadczenia przez liczbę wszystkich dni kalendarzowych w tym miesiącu, a otrzymaną kwotę mnoży się przez liczbę dni kalendarzowych, za które to świadczenie przysługuje. Kwotę świadczenia wychowawczego przysługującą za niepełny miesiąc zaokrągla się do 10 groszy w górę.
W przypadku gdy dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obydwojga rodziców rozwiedzionych, żyjących w separacji lub żyjących w rozłączeniu sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach, kwotę świadczenia wychowawczego ustala się każdemu z rodziców w wysokości połowy kwoty przysługującego za dany miesiąc świadczenia wychowawczego.
Świadczenie wychowawcze nie przysługuje, jeżeli:
-
dziecko pozostaje w związku małżeńskim
-
dziecko zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie albo w pieczy zastępczej
-
pełnoletnie dziecko ma ustalone prawo do świadczenia wychowawczego na własne dziecko
-
członkowi rodziny przysługuje za granicą na dziecko świadczenie o podobnym charakterze do świadczenia wychowawczego, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy międzynarodowe o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.
W przypadku, jeśli wnioskodawca lub członek rodziny wnioskodawcy przebywa poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej w państwie, w którym mają zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, organ właściwy przekazuje wniosek wraz z dokumentami wojewodzie.
W przypadku, gdy wnioskodawca lub członek rodziny wnioskodawcy przebywania w dniu przyznania świadczenia wychowawczego lub po tym dniu poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej organ właściwy występuje do wojewody o ustalenie, czy w sprawie mają zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.
Przypominamy, iż wszyscy otrzymujący świadczenie wychowawcze zobowiązani są, by na bieżąco zgłaszać do Działu Świadczeń Rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Augustowie wszystkie zmiany mające wpływ na prawo do świadczenia wychowawczego, tj.:
-
zmianę miejsca zamieszkania
-
zmianę osoby, z którą dziecko zamieszkuje i na której utrzymaniu pozostaje
-
sądowe orzeczenie o ustanowieniu opieki naprzemiennej
-
wyjazd członka rodziny poza granice Polski
-
umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej lub instytucji zapewniającej całodobowe nieodpłatne utrzymanie
Podstawa prawna:
-
Ustawa z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (tj. Dz. z 2019 r. poz. 2407 z późn. zm.)
-
Ustawa z dnia 26 kwietnia 2019 r. o zmianie ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2019 r. poz. 924)
-
Rozporządzenie w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o przyznanie świadczenia wychowawczego oraz zakresu informacji, jakie mają być zawarte we wniosku, zaświadczeniach i oświadczeniach niezbędnych do ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego – (Dz. U. z 2019 r. poz. 1177)
Wnioski składa się w:
Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej
16-300 Augustów
ul. Wojska Polskiego 1
Dział Świadczeń Rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Augustowie czynny jest od poniedziałku do piątku od 7.00 do 15.00.
Formularze wniosków, zaświadczeń i oświadczeń niezbędnych do ustalenia prawa do świadczeń udostępnia Ośrodek. Ponadto formularze wniosków oraz niezbędnych załączników dostępne są na stronie internetowej: http://www.mopsaugustow.naszops.pl/.
Ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz jego wypłata uzależniona jest od terminu złożenia wniosku:
Rodzaj świadczenia |
Termin złożenia wniosku |
Termin rozpatrzenia wniosku |
Świadczenie wychowawcze (500+)
(obecny okres kończy się 31 maja 2021 r.) |
od 1 lutego 2021 r. – wyłącznie elektronicznie
od 1 kwietnia 2021 r. – w formie papierowej lub |
do 30 czerwca 2021 r. |
od 1 maja 2021 r. do 31 maja 2021 r. |
do 31 lipca 2021 r. |
|
od 1 czerwca 2021 r. do 30 czerwca 2021 r. |
do 31 sierpnia 2021 r.
|
|
od 1 lipca 2021 r. do 31 lipca 2021 r. (świadczenia przyznane będą od miesiąca złożenia wniosku) |
do 30 września 2021 r. |
|
od 1 sierpnia 2021 r. do 31 sierpnia 2021 r. (świadczenia przyznane będą od miesiąca złożenia wniosku) |
do 31 października 2021 r. |
E-wniosek można złożyć za pomocą: portalu empatia.mrpips.gov.pl, bankowości elektronicznej, platformy ePUAP oraz PUE ZUS.